پمپ وکیوم

اشتراک گذاری
  • توضیحات
  • نظرات

Vacuum
یا خلاء به فضایی گفته می شود که خالی از ماده باشد. در چنین حالتی مولکول های هوا که عامل ایجاد فشار می باشند نیز وجود ندارند. این تعریف ایده آل خلاء می باشد. فشار صفر مطلق، در این فضا تعریف می شود. در عمل رسیدن به چنین محیطی امکان پذیر نیست زیرا همیشه تعدادی مولکول گاز وجود دارند. اما رسیدن به فشارهای بسیار بسیار پایین دور از واقعیت نیست.
امروزه سیستم  های وکیومی تولید شده اند که می  توانند محیط هایی با قدرت تفکیک مولکول بر واحد حجم، بسیار پایین ایجاد کنند.
در اصطلاح به فشارهای پایین تر از فشار اتمسفر هوا، حالت خلاء گفته می شود. کلمه وکیوم از معادل لاتین کلمه خالی Empty می آید. با این وصف فشار مابین فشار اتمسفر و صفر مطلق را می توان حوزه سیستم های وکیوم دانست....  
یک سیستم خلاء مجموعه ای متشکل از پمپ ها، فشارسنج ها، شیرها، تله ها، اتصالات دائمی و غیر دائمی (فلنج ها) و لوله های متصل کننده آنها به یکدیگر است.پایین ترین فشار قابل دستیابی در محیط آزمایشگاهی و دمای استاندارد، حدود 10E-13 torr یا 13Pico Pa باشد.
البته در سیستم های دما پایین و در حدود 4 درجه کلوین فشارtorr 5×10E-17 یا 6.7Femto Pa نیز به صورت غیر مستقیم اندازه گیری شده است.
از آنجا که فشار گاز از جنبش مولکولی ناشی می شود و همچنین جنبش مولکولی به صورت مستقیم با دما رابطه دارد، فشارهای بسیار بسیار پایین را می بایست در دماهای نزدیک به صفر مطلق تجربه نمود.
در هر رده خلاء از روش های پمپاژ، اندازه گیری و انتقال خاصی استفاده می شود. به جرات می توان گفت که بیشتر کاربردهای خلاء در صنعت با خلاء کم (محدوده اتمسفر تا 1 میلی بار) صورت می گیرد.
خلاء کم بیشتر در فرآیندهای خشک کردن، فرمینگ، تغلیظ، تقطیر، پمپاژ مایعات، انتقال مواد، فیلتراسیون و فرآیندهای شیمیایی بکار می رود.

پمپ وکیوم چیست وکاربرد آن کدام است؟
وکیوم چیست ؟ وانواع آن کدام است؟
وکیوم یا خلاء به محیطی که فشار هوای آن کمتر از فشار جو باشد می گویند و بر اساس میزان فشار هوا به چهار گروه اصلی طبقه بندی می شوند:
1- وکیوم پایین
2- وکیوم متوسط
3- وکیوم بالا
4- وکیوم فوق بالا
پمپ وکیوم در طیف وسیعی از ابزارها و کارهای صنعتی استفاده می شود. بعضی از این کاربرد ها شامل کاربردهای پزشکی در جراحی و دندانپزشکی، کاربردهای تولیدی مختلف و موارد دیگر مانند الکترودرمانی و پرتو درمانی می شود.
 
پمپ وکیوم
اساس کار پمپ وکیوم

پمپ وکیوم های PVI از دو قسمت اصلی روتور ROTOR (شفت و پروانه) و بدنه (سیلندر و سر سیلندرها) تشکیل شده است که در عین مکانیسم عمل ساده از کیفیت بهروری بالائی برخوردار می باشد.

جنس قطعات پمپها از کیفیت بالا و عملیات ماشین کاری آنها بر طبق استانداردهای ISO,DIN با دقت های در حد صدم میلیمتر صورت می گیرد که باعث حداقل نشت داخلی و افزایش راندمان دستگاه می گردد. روتور(ROTOR) پمپها با دستگاه کامپیوتری بالانس دینامیکی می شود که موجب حذف ارتعاشات دینامیکی می گردد.

هر دستگاه از لحاظ ظرفیت، فشار، میزان خلاء، مصرف قدرت و راندمان های مختلف آزمایش کامل می گردد و کلیه قطعات در مراحل اقلام ورودی، ماشین کاری، ساخت، مونتاژ و تحویل نهائی ۱۰۰%توسط بخش Q.C کارخانه کنترل  می گردد.

مکانیسم عمل

حرکت دورانی و خارج از مرکز پروانه حول محور پمپ وکیوم در داخل سیلندر محتوی آب سبب تشکیل رینگ آب می گردد. در جهت دوران با ورود و خروج مداوم پره ها در داخل آب، حجم بسته فضای بین دو سرسیلندر، هر دو پره و جداره داخلی رینگ آب در یک طرف افزایش می یابد ( ناحیه مکش ) و عمل مکش صورت می گیرد و در طرف دیگر کاهش یافته ( ناحیه دهش ) و عمل تراکم انجام می پذیرد.

عمل خنک کردن پمپ وکیوم بوسیله آب انجام می گیرد و می توان از کندانس ذرات آب همراه هوای خروجی و برگشت آن به پمپ نیز استفاده نمود که در نتیجه خنک شدن پمپ و تثبیت درجه حرارت واکنش تراکم بصورت ایزوترمال صورت می پذیرد .

انواع مختلف محصولات پمپ وکیوم / بلوئر هوا PVI:

A)  نوع دو مرحله ای ( با سوپاپ – Side Plate) تا خلاء نهائی ۳۰ mmHg مطلق از ظرفیت ۴۰ m³/h الی ۷۸۰m³/h

B) نوع یک مرحله ای ( روتور چمبری ROTOR CHAMBER) تا خلاء نهائی ۸۰ mmHg مطلق از ظرفیت ۱۰۰۰m³/hالی ۵۰۰۰m³/h

گروه بازرگاني و صنعتي مگاكو با كادري مجرب از كارشناسان فني در زمینه صنعت کشور، همواره آماده ارائه خدمات از جمله ؛مشاوره قبل و بعد از فروش  محصولاتی از قبیل پمپ وکیوم و اینورتر اشنایدر بوده و به فعالیت در این زمینه می پردازد.

لیست نظرات

محصولات مرتبط