پمپ اسكرو

اشتراک گذاری
  • توضیحات
  • نظرات

پمپ اسکرو چیست؟

پمپهای اسکرو از جمله پمپهای جابجایی مثبت بوده که مسیر عبور جریان از درون پمپ بصورت کاملا محوری می باشد.مایع به درون رزوه های اسکروها که بر روی یک یا چندین روتور قرار گرفته آورده شده واین مایع هنگامیکه اسکروها چرخیده وبا هم درگیر می شوند بصورت محوری جابجا می شود.
چون قطعات متحرک این پمپها دارای اینرسی نسبی کمی می باشند لذا این پمپها می توانند با سرعت بیشتری نسبت به سایر پمپهای دوار ورفت وبرگشتی به چرخش درایند.پمپهای اسکرو همانند سایر پمپهای جابجایی مثبت بصورت خودراه انداز((Self-priming بوده ومشخصات و ویژگیهای جریان تحویلی آن کاملا مستقل از فشار بوده ومایعی که قرار است پمپاژ گردد باید دارای ویسکوزیته کافی باشد.پمپهای اسکرو معمولا به دو گروه تک محور((Single Rotor وچند محور((Multiple Rotor تقسیم بندی می شوند.البته اخیرا آنها را به دو گروه زیر طبقه بندی می‌شوند:
1) دارای چرخ دنده زمانی( تنظیم)(Timed)
2) فاقد چرخ دنده زمانی( تنظیم)(Untimed)

کاربردهای اصلی پمپ اسکرو در صنایع غذایی و کارخانجات:
صنایع نفت وگازوپتروشیمی
قیرسازی
کشاورزی
روغن‌سازی
بهداشتی
هسته‌ای

پمپ اسکرو خارج مرکز
پمپ پیچی خارج مرکز یا حفره پیش رونده بسیار پر کاربرد است و توانایی جابه‌جایی مایعات و محصولات متنوع را با راندمان بالا دارد. پمپ اسکروی خارج از مرکز از یک پیچ صلب بر روی یک روتور تشکیل شده است که داخل یک استاتور مارپیچی از جنس لاستیک سخت و یا نرم با حرکت اندکی خارج از مرکز می‌چرخد. این پمپ می‌تواند مایعات ویسکوز، لجن، خمیر، جامدات معلق و محصولات ظریف را جابه‌جا کند که این به دلیل سرعت‌های جریان کم در داخل پمپ است.

لیست نظرات

محصولات مرتبط